02.12.2013

VNM - ProPejn [2013]

31 komentarze

Jeżeli progres wrażliwości muzycznej VNM-a nie przyśpieszy i zamiast pełznąć nie zacznie galopować, to elbląski raper przejdzie do historii jako najbardziej niewykorzystany potencjał w historii polskiego rapu.

Droga Venoma  trwa już 10 lat. To dekada, podczas której co się czegoś nauczy to natychmiastowo musi od tego odejść, bo na horyzoncie jest już nowa zabawka. Najpierw nie umiał rapować, kiedy się nauczył postanowił przejść na nowsze bity, na których powrócił do marnej jakości wokalu. Kiedy już poskromił niuskul, zachciało mu się przyśpieszać, przez co znowu wszystko leżało. Kiedy już nauczył się przyśpieszać postanowił jeszcze podkręcić tempo, przez co przyśpieszenia na "ProPejn" brzmią jakDo tego dochodzi psychofaństwo wobec Drake'a i J. Cole'a, dzięki któremu mamy (nie)wątpliwą przyjemność posłuchać przykładów fałszowania wychodzących poza skalę Sing Starra.

Mógłbym pisać, że jak V poprawi te elementy to naprawdę rozjebie, ale ja w to po prostu nie wierzę. Jak już kurwa przestanie jeść zapiekanki na Zawiszy xD (pewnie popijane cytrynówką XDDD) i wybierze się na te lekcje śpiewu, to pewnie wymyśli, że skoro J.Cole produkuje sobie bity, to on też może. W efekcie otrzymamy płytę z podkładami, przy których warstwa muzyczna "Alfy i Omegi" Fokusa będzie prawdziwą wirtuozerią. Gdzieś przy końcu tej wyliczanki pojawi się nawijanie na wspak po chińsku z ukrytym przekazem, do którego odkodowania będzie potrzebna enigma. Zanim to dopracuje i tak zakończy karierę, bo będzie za stary na nawijanie.

I to jest właśnie swoisty Syndrom VNM-a: bez ugruntowania jednej pozycji przechodzi na kolejne, jakby był kurwa jakimś królem (zresztą sam o sobie ma takie mniemanie). Nie, nie jest  żadnym królem, jest raperem, który mimo potencjału na rozjebanie sceny nie nagrał ANI JEDNEJ NAPRAWDĘ DOBREJ PŁYTY. Oczywiście nasz książę i jego poplecznicy, z których mam zresztą niesamowitą bekę, są odporni na tę krytykę. Bo PRZECIEŻ VNM KRÓL WYPRZEDZIŁ SCENĘ O 100 LAT. Nieważne, że to wszystko jest niedorobione jak polskie drogi, a w Stanach było 10 lat temu. Najważniejsze, że hajs się zgadza.

Druga kwestia to super-głębokie teksty, za które V bierze się z uporem maniaka. Chuj, że to zupełnie do niego nie pasuje, że nigdy nie dogoni na tej płaszczyźnie nawet Blefa sprzed 10 (!!!) lat, że kurwa ma zero wyczucia do operowania słowem w takim klimacie. To wszystko jest nieważne, klapki na oczy są założone i jedziemy, bo tak się ujebało w bani. Przecież słysząc z ust kogoś takiego:


wersy "ale to gdy zasłonimy atłasowe kotary", to nie wiadomo, czy się śmiać, czy płakać. Takich quasigłębokich tekstów na "ProPejnie" jest dużo za dużo. Doskonałym przykładem jest track "Zapiekanki", który miał być tak bardzo rozkminkowy, a wyszedł tak bardzo sztuczny.

Przy numerze o tych nieszczęsnych zapiekankach uwydatnia się kolejna wada, która z pewnością ma coś wspólnego z nagrywaniem na odpierdol: chujowy, kwadratowy schemat pisania numerów. Czyli połączymy wszystkie zwrotki ostatnim wersem i hehe jesteśmy wielkimi wirtuozami hehe chuj, że przewidywalne to jak wynik kolejnych eliminacji naszej futbolowej reprezentacji.

Sumując te wszystkie wady okazuje się, że na 13 tracków mamy jeden numer, w którym naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jest to rzecz jasna "Szempejn Papyn", czyli bit idealnie współgrający z VNM-em, tekst bez ą, ę, och i ach, wszystko położone kosmicznym flow i bez zaplucia całej kabiny. Tylko jeden utwór to nieco za mało. Jest jeszcze "Zawda 2k13", na której doskonale widać stopień progresu, jednak tam wszystko psuje nijaki Flojd aka noskill^3.

Reszta ma większe albo większe mankamenty, o których wspomniałem wcześniej. Owszem, bity SoDrumatica ratują, ale VNM w tej swojej twórczej nirvanie jest zbyt pretensjonalny, żeby ignorować jego infantylne opowiastki o tym jak zdał maturę, albo mądrości życiowe 28-latka głoszące, że schodzenie się z ex jest bezsensu. Na nieco dłuższej płycie bankowo usłyszelibyśmy o tym, żeby nie przebiegać przed nadjeżdżającym pociągiem, albo że od szlugów można dostać raka płuc. Przy dwupłytówce dowiedzielibyśmy się, że obiad lepiej smakuje ciepły, a w zimę należy zakładać czapkę.

Jak wspomniałem wyżej: bity ratują, ale niezwykle ciężko jest je ocenić abstrahując od pozostałych części. Niemniej słysząc TAKIE produkcje należy się do tego zmusić, ponieważ naprawdę jest co doceniać. SoDrumatic po raz kolejny potwierdził, że jest producentem klasy światowej w pełnym tego słowa znaczeniu. Rozpiętość klimatów jest tu dość spora, mimo tego każdy jeden bit jest prawdziwym majstersztykiem: czy jest to samplowanie, czy surowa syntetyczność, czy szybsze, czy wolniejsze tempo, czy bengery, czy nieco głębsze, rozkminkow brzmienie. Wszystko to są podkłady pierwszego sortu, których aż szkoda, że zostały w większości zmarnowane.

Gdyby na scenie nie było Pezeta, Mesa czy Ciecha to może i mógłym powiedzieć, że nikt nie jest idealny. Jednak VNM dalej udaje, że będąc typem po zawodówce nagle będzie robił doktorat - tak mniej więcej można porównać jego kwalifikacje do tego, co próbuje uskuteczniać na majku. Ja dziadostwu mówię nie, dzieciaki dalej wkręcają sobie, że przyszło im obcować z kimś nadzwyczajnym. Nie, nie przyszło. Gdyby nie "Szampejn Papyn" to napisałbym, że nierówność "Zrób to" > ProPejn jest prawdziwa.

Ocena subiektywna 5/10

Ocena obiektywna 6/10 + 1 za bity = 7/10


31 Responses so far

 1. Anonimowy says:

  NIE PODOBA MI SIĘ TA RECENZJA FAŁ NA PROPSIE

 2. Anonimowy says:

  wyjmij chuja z uszu

 3. Anonimowy says:

  NA TĄ RECENZJE CZEKAŁEM JAK NA WYNIKI Z PSZYRKI I SIE ZAWIODŁEM KAABAN UN LIKE

 4. Anonimowy says:

  tl;dr ale zgadzam sie z ocena 7/10

 5. Anonimowy says:

  HAHAHAHAHA O KURWA KARLE ALE POPŁYNĄŁEŚ. TO JUŻ JEST JAWNA BEKA

 6. Gidotron says:

  dobra recka, mnie rozjebalo pare tekstow z plyty, np

  "bedziesz sie we mnie wtulała bezwiednie" CO KURWA
  "lubie jak marszysz skronie to twoj afrodyzjak potem w lozku tak strasznie ploniesz" CO KURWA

  troche pod fanki z gim, ale to jest dobra plyta 7/10 ok

 7. Anonimowy says:

  radio pezet 8/10

 8. Anonimowy says:

  RADIO PEZET 8/10

 9. Paradoks says:

  VNM KRUL PŁYTA ROKU ALE KAABAN NA WKURWIE TO NAJLEPSZE CO SPOTKAŁO RAP GRĘ, WIĘCEJ TAKICH RECEK DAWAJ BO BEKA

 10. Anonimowy says:

  Kaaban każdy wie, że jestes marnym cebularzem bez zanjomych-twoje życie to pisanie pseudorecenzji
  Nigdy nie zaruchasz z tym "kwadłatowym" ryłem (no chyba, że liczysz walenie stuleji pod Mesa), nie masz słuchu muzycznego i do tego piszesz jak amator.
  Ale kopałbym cie po ryju karle bez pieniędzy.
  Kiedyś cie dorwę.

 11. Anonimowy says:

  kabi kiedy śmieciu zrozumiesz,
  że NALEŻYSZ KURWA DO NAS i to my decydujemy o Twojej przyszłości,
  jeszcze tego nie widzisz? istniejesz tylko KURWA DZIĘKI NAM,
  MY Cię stworzyliśmy a TY masz nas kurwa słuchać, rozumiesz?
  nie jesteś niezalżny, kurwa zrozum to kurwa jestes na naszym sznureczku i decydujemy kurwa
  kiedy możesz popłynąć a kiedy nie,
  DO KURWY NĘDZY LEWACKI BĘKARCIE PRZEKLINAM CIE NA TWOICH CZERWONYCH PRZODKÓW ZRODZONYŚ Z LENINA CZERWONEGO MISTRZAJESTEŚ NASZĄ KUREWSKĄ MARIONETKĄ, POCIĄGNIEMY ZA SZNUREK A TY ZROBISZ WSZYSTKO

 12. Anonimowy says:

  o stary ;) wez Ty sie za jakis sport moze czy cos, ale nie za recenzje plyt ;) koleś ma pomysl na siebie, spelnia swoje marzenia i wedlug jego fanow wychodzi mu to zajebiscie ;) a co do Twojego tekstu, absolutnie sie nie zgadzam ;)

 13. Anonimowy says:

  a ja uwazam ze sie nalezy 5-5,5 - cienka linia, oczko wyżej zobowiązuje do reprezentowania pewnego poziomu, oczko niżej to już słabość. Płyty "pół na pół", bądź z niewykorzystanym potencjałem. plyta na pewno nie wchodzi na top 10 tego roku

 14. Anonimowy says:

  Kabi beka,wyśmiewsasz teksty fałenema jednocześnie propsując Borixona czy Wdowę xD

 15. Anonimowy says:

  Kaaban, pytanie zupełnie serio, co polecasz na jesienno-zimowe, długie, smętne wieczory w ciepłym sweterku i kubeczkiem herby, oprócz "Muzyki poważej" i "Klasycznej" oczywiście.

 16. Anonimowy says:

  Kaabi zrecenzuj Golden Era :]

 17. Anonimowy says:

  KABAN PROPS, W KOŃCU KTOŚ MÓWI O TYCH ŻAŁOSNYCH TEKSTACH VNM'a. Mówcie żeby wyciągnąć chuja z uszu waląc konia do śpiewu fała, kurwa props.

 18. Anonimowy says:

  ale chujowa recenzja nawet nie dotrwałem do końca lektury, wyjmij chuja z uszu albo idz sluchaj blefa

 19. Anonimowy says:

  kabi kiedy śmieciu zrozumiesz, że NALEŻYSZ KURWA DO NAS i to my decydujemy o Twojej przyszłości, jeszcze tego nie widzisz? istniejesz tylko KURWA DZIĘKI NAM, MY Cię stworzyliśmy a TY masz nas kurwa słuchać, rozumiesz? nie jesteś niezalżny, kurwa zrozum to kurwa jestes na naszym sznureczku i decydujemy kurwa kiedy możesz popłynąć a kiedy nie, DO KURWY NĘDZY LEWACKI BĘKARCIE PRZEKLINAM CIE NA TWOICH CZERWONYCH PRZODKÓW ZRODZONYŚ Z LENINA CZERWONEGO MISTRZAJESTEŚ NASZĄ KUREWSKĄ MARIONETKĄ, POCIĄGNIEMY ZA SZNUREK A TY ZROBISZ WSZYSTKO

 20. Kolins says:

  Kaban zawsze na propsie, zawsze realistyczne podejście do tematu, propsy !!!

 21. Jacinto77 says:

  Czytając recenzję byłem pewny,że ocena bedzie niższa niż 4/10,a tu proszę.

  A i kim jest ten niezastąpiony Ciech? Ten co został rozjebany 1 wersem o poprzeczce przez Tetrisa? Nie rozumiem stawiania w jednej linijce Mesa i Pezeta z kimś co nie wydał jednej solowej płyty.

 22. syndrom Kaabana: uważa, że Ciech jest jednym z najlepszych raperów w Polsce.

 23. Anonimowy says:

  Zgadzam się poza tym,ze bity wcale nie wydają się takie dobre. Żałuję ,ze kupiłem płytę :(

 24. Anonimowy says:

  KURWA JAK RADIO 8/10 A PROPEJN 7?

 25. Anonimowy says:

  nawet nie umiesz sprawdzic ile fal ma lat xD

 26. Anonimowy says:

  ciech idealny?! AHAHAHAHAH

 27. Anonimowy says:

  "7-7,5 - całość raczej na plus, ale "żeby plusy nie przysłoniły wam minusów". Wady konieczne do wyeliminowania przy następnej produkcji
  6-6,5 - typowa solidność. Ostatni próg słuchalności w całości. Jeżeli ktoś miał dobry pomysł i w 3/4 mu nie wyszedł, to również może tutaj trafić" Przeczytaj sobie swoją skalę ocen i recenzję powyżej, a dowiesz się, dlaczego Ciebie hejtują.

 28. Anonimowy says:

  @up to tylko jeden z powodów

 29. Anonimowy says:

  PFFFFFFFFFFF 100 PROCENT RACJI GIMBY ZACZNIJCIE SŁUCHAĆ KURWA NAGRAŃ A NIE KSYWEK

 30. Anonimowy says:

  Czy "Klaud N9jn" to już dla Ciebie odpowiedni progres jak na Fała?

Leave a Reply

Kategorie