08.12.2013

PRO8L3M - C30-C39 EP [2013]

15 komentarze

Okazuje się, że w polskim podziemiu jeszcze nie wszystko stracone i nadal jest miejsce na świeżość przez duże Ś. PRO8L3M to największe zaskoczenie nie tylko tego roku, ale kilku ostatnich lat.

W skład osobliwego duetu wchodzą Oskar oraz znany skądinąd Steez. Podział ról raczej dla nikogo nie jest zaskoczeniem : pierwszy to MC, drugi odpowiada za podkłady. EP-ka jest tak nieszablonowa, że niezwykle ciężko jest opisać oba z tych obszarów.

Zacznijmy od bitów, które są piękną syntezą old- i new- schoolu. Ciekawe i rozbudowane aranże przenoszą nas od zakurzonego klimatu, przez sampling, syntetykę i trapowe perkusje po elektronikę. Wszystkie podkłady wymykają się znanym nam schematom i brzmią naprawdę niebanalnie.

Część wokalna to jeden z najbardziej stylowych offbeatów, jakie słyszałem w ostatnim czasie. Momentami wydaje się, że to proste niechlujstwo jest efektem braku umiejętności, jednak po kilkunastu przesłuchaniach uważam, że coś w tym jest. Niespodziewane przyśpieszenia i łamanie wersów to na tym albumie chleb powszedni.

Tekstowo otrzymujemy standardowy, uliczny zestaw: ziomki, melanże, dupeczki,  frajerzy. Tutaj nie jestem już tak rozentuzjazmowany, jak w przypadku nawijki: poziom można byłoby podnieść, nawet, jeżeli to "tak miało być". Momentami chaotyczność jest nie do ogarnięcia i po prostu trudno się słucha.

W pierwszym akapicie pisałem o odkryciu ostatnich kilku lat. W ostatnim chciałbym zostawić sobie furtkę: niestety, ale nie mam pewności, czy aby na pewno Oskar jest takim talentem, czy raczej czymś zupełnie przeciwnym. Na "C30-C39" są momenty, w których ciężko uwierzyć, że to jakiś większy zamysł wirtuoza.

Z drugiej strony nie jest ich aż tyle, żeby przekreślać całą płytę. Jeżeli faktycznie taki był pomysł, to biję pokłony. Jeżeli "tak wyszło" to również chylę czoła, jednak w nieco ograniczonym zakresie. Natomiast jeśli Oskar jest rapowym beztalenciem to w poszukiwaniu świeżości w polskim rapie dałem się nabrać i beka ze mnie.

Ocena subiektywna: 10/10
Ocena obiektywna: 8/1015 Responses so far

 1. Anonimowy says:

  ILE CI DALI ZA TĄ RECENZJE?

 2. Anonimowy says:

  Kaaban sprawdź Arika! Dobry kot z podziemia.

 3. Anonimowy says:

  "Natomiast jeśli Oskar jest rapowym beztalenciem to w poszukiwaniu świeżości w polskim rapie dałem się nabrać i beka ze mnie." Jeśli ktoś zweryfikuje,czy to rzeczywiście beztalencie to beka będzie,nie tylko z Ciebie.

  Niesamowite jest to,że pewnie wielu ludzi po przesłuchaniu tej płyty zastanawia się,jak jest naprawdę :D

 4. Ta płytka to śmiech, koleś na majku chyba pomylił profesję bo powinien zapowiadać z taką dykcję na głównej w gdyni pociągi.

 5. Anonimowy says:

  Hm...zapierdala Eisem na kilometr...

 6. Anonimowy says:

  Jak teraz łatwo dostać dobrą ocenę.
  Wystarczy wziąć genialne beaty ,zacząć na nim gadać pierdoły jednocześnie dukając.

  Radio PRO8L3M 8/10

 7. faktorio says:

  Czym się różni stylowy offbeat od chujoweja nawijki?

  Myślałem że to może ten Oskar co dał Sanhedryn ale najwyraźniej nie

 8. Anonimowy says:

  Kaaban, zgadzam się. To jest bardzo dobra płyta. Może i Oskar nie ma jakiegoś wielkiego talentu, ale płynie luźno (może to ten talent). Nie męczy się zwyczajnie na tych beatach. Po prostu sobie mówi. Moim zdaniem to jest własnie kwintesencja stylu w rapie. Szczególnie widać to w Stanach, gdzie dobry raper nie musi płakać, skrzeczeć, miauczeć, czy szczekać (wyjątkiem jest DMX). Podsumowując. Wszystko naturalne.

 9. Anonimowy says:

  Przecież to jest kurwa ultrachujnia. Fakt, bity są dobre, ale te ich kurwa "rapowanie" to istna tragedia. Jak można to nazwać odkryciem ostatnich lat? Chamstwo w państwie, tragedia i upadek moralności z resztą.

 10. Paradoks says:

  https://www.youtube.com/watch?v=4H4tqTOXAZg
  Kaaban, Sowa też ma stylowy offbeat?
  To ważne

 11. Byko says:

  Coś mi się wydaje, że jednak - "Natomiast jeśli Oskar jest rapowym beztalenciem to w poszukiwaniu świeżości w polskim rapie dałem się nabrać i beka ze mnie."

 12. Anonimowy says:

  POJEBALO
  RADIO OSKAR 999999999999999999999999999999999999999999999/10 KURWY

 13. Anonimowy says:

  Zajebista płyta, fajnie że ją znalazłeś!

 14. Anonimowy says:

  PIERDOLICIE,
  PROPS W CHUJ

Leave a Reply

Kategorie