01.01.2014

Gdzie jest Kaaban?

74 komentarze


Początek nowego roku zawsze jest dobrym, choć tylko symbolicznym momentem na zmiany w życiu. Dla jednego będzie to zrobienie prawa jazdy, dla drugiego rzucenie szlugów. Osoby ambitniejsze powiedzą coś o zmianie pracy, bądź ukończeniu kolejnego etapu niekończącej się edukacji. Również u mnie coś się kończy, coś się zaczyna.

Nie jest to wynik noworocznych przemyśleń ani pijackiego zakładu, tylko decyzja, którą podjąłem ponad miesiąc temu. Nie chciałem wprowadzać jej w życie z dnia na dzień, poza tym porzucenie bloga miesiąc przed styczniem (#popek) byłoby delikatnie mówiąc niepoważne. 2013 się skończył, więc już nic mnie tu nie trzyma. Powodów jest aż nadto.

Przede wszystkim: mimo, ze jestem outsiderem to i tak w jakimś stopniu przynajmniej zahaczyłem o środowisko, w stopniu mniej lub bardziej prywatnym. Poza tym posiadaniu takiej wiedzy sprzyja Glam Rap. Już nawet nie próbuję wierzyć w brak hipokryzji, ale to co dzieje się na polskiej scenie, przekracza wszelkie granice: wszyscy uważają się (nie mylić z "mówią", oni naprawdę się uważają) za najlepszych i jadą przy tym 90% sceny.


I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zawsze od tej "chujowej sceny" są wyjątki w postaci znajomych. W ten sposób Tede hejtuje truskul, po czym nagrywa płytę z Dioxem. Eripe nie ma flow, ale pisze wersy jakby był polskim Jay'em, następnie występuje u Słonia i w całej sytuacji nie widzi nic dziwnego. Nawet Zeus, który do tej pory wydawał się być dość bezkompromisowy, bez skrupułów dogrywa się wszystkim jak leci (z Buczerem włącznie), a na koniec roku propsuje Tomba, Solara i Białasa.

Ktoś powie, że to strasznie naiwny punkt widzenia i chyba mnie pojebało, jak tak myślałem. Może i tak, natomiast rap to nie polityka i NIE JEST nieodłącznym składnikiem rzeczywistości, dla którego trzeba iść na jakieś kompromisy.

Kolejna kwestia to sprawy finansowe. Fakt, że dla zajawki i samorealizacji, ale wykonuję tutaj pracę na 1-1,5, jak nie 2 etaty. Załóżmy, że średnia długość płyty to 50 minut, a do rzetelnej recenzji trzeba przesłuchać ją 4 razy. 50x4=200minut, czyli niemal 3,5 godziny. Do tego jakaś godzina-dwie na napisanie, zaokrąglijmy do 5. Poza recenzjami powstawały (chociaż w znacznie mniejszym stopniu, niż to zakładałem) inne teksty, które wymagają riserczu itd. Do tego dodajmy konieczność bycia "na bieżąco".

Jak widzicie są to potężne ilości czasu, które mogłem poświęcać wcześniej, ale nie mając 24 lata. Tak, zapowiedziałem powstanie portalu, ale przed rozkręceniem trzeba byłoby do niego dokładać zarówno czas, jak i pieniądze. Co najmniej przez rok.  Dla mnie to za długo. Inna kwestia, że nawet przy założeniu, że poświęciłbym ten czas, to i tak na końcu tęczy nie czeka żaden garnek ze złotem (jak w przypadku raperów), a co najwyżej garść bilonu.

Na szczegóły bonusów  typu pogróżki od raperów szkoda miejsca i waszego czasu. Powiem tylko, że Mielzky wypisywał i wydzwaniał do mnie kilkanaście/kilkadziesiąt razy, Nieuk stalkował mnie na fb imputując, że jestem do niego uprzedzony, stąd moje hejty na jego twórczość (cała Polska uprzedzona do Nieuka!), a Plejer po mojej opinii na temat jego albumu wysmarował wiadomość o treści "zdechnij kurwo, bez odbioru".  Ta kwestia absolutnie nie rzutowała na moją decyzję, piszę dla moich potencjalnych następców/naśladowców - wiedzcie, że musicie się na tego typu atrakcje przygotować. Oczywiście są to tylko przykłady, a nie wszystkie sytuacje, jakie mnie spotkały.

Ogólnie rzecz biorąc to mógłbym zostać w grze, ale w sytuacji wyrabiania konkretnej pensji. Pod hasłem "konkretna" nie mam na myśli paru stów, a co najmniej te 2k do reki. W tym punkcie również nie mam złudzeń: w Polskim rapie takich pieniędzy dla recenzentów nie ma, a przynajmniej nie dla tych, którzy stawiają przede wszystkim na rzetelność i bezkompromisowość. W końcu to za moją sprawą ileś osób nie kupiło kolejnej szmiry ze Stepu, albo stwierdziło, że koszulka z napisem "HIP HOP ZMIENIŁ MOJE ŻYCIE" jest przypałowa na równi ze skarpetami do sandałów.Podsumowując: 1 203 002 wyświetleń, 1990 lajków i 3890 komentarzy w 21 miesięcy, bez reklamy i wchodzenia w dupę komukolwiek, zaczynając tak naprawdę od "bycia Kaabanem ze ślizgu", to wynik z którego jestem dumny i który pokazuje, że "się da". Trzeba tylko chcieć i mieć na siebie pomysł. Plus nieco mniej lat, ponieważ 24 to czas, kiedy "należy rozejrzeć się za jakąś pensją". Milion przed trzydziestką sam się nie zrobi. Szukajcie mnie na projektach, politycznych internetach i fb.com/prawica.zdr, który nadal prowadzę.

Dzięki wszystkim, RADIO PEZET 8/10


74 Responses so far

 1. Anonimowy says:

  KAAAAAAAAAAAAAAAAABI NIE

 2. Anonimowy says:

  ;/////

 3. Anonimowy says:

  Kaaban dla mnie zawsze będziesz tylko chujowym kaabanem ze ślizgu ! RADIO KAABAN 0/10 !

 4. Anonimowy says:

  jesli nie masz czasu to w chuj git zrobiles ze nie lecisz w chuja. no ale szkoda. szczesliwego!

 5. Anonimowy says:

  Miałeś na tej scenie swoje upadki i wzloty
  Do dziś gdy łapiesz za bloga scena wybucha jak trotyl
  [*]

 6. Anonimowy says:

  Kaaban ale chyba jakiś tekst raz na pół roku będziesz mógł napisać? Albo chociaż wystawiaj same oceny dla płyt z ewentualnie 2-3 zdaniowym podsumowaniem, przecież rapu nie przestaniesz słuchać. Bo szczerze to nie wiem gdzie będę teraz jakieś sensowne opinie na temat polskich płyt sprawdzał..

 7. Bloga nie zamykaj, wrzucaj coś od czasu do czasu, no i wystawiaj same oceny płyt na FB

 8. Anonimowy says:

  Kaaban wrócisz wierzę.

 9. Anonimowy says:

  W KOŃCU

 10. Anonimowy says:

  Szczerze, szkoda bo czytało się przyjemnie, nie ważne czy zgadzałem się bardziej czy mniej. Pozdro, powodzenia na nowej drodze :)

 11. Anonimowy says:

  :(((((

 12. Anonimowy says:

  Szkoda, Twoje recenzje były całkiem niezłe co nie zmienia faktu, że w wielu nie podzielałem [i inny czytelnicy jak widać również] zdania z Tobą, ale byłeś inny niż przeciętny recenzent np. z popkillera, wyrobiłeś swój styl. No oby Ci się dobrze wiodło Kabi, mam nadzieję, że coś jeszcze czasem będziesz pisał :D

 13. Anonimowy says:

  Kaaban rozumiem powody ale chyba nie musisz całkowicie znikać, wystarczy że po prostu bardzo mocno ograniczysz aktywność.

 14. Anonimowy says:

  Ale FB nie usuwasz, co?

 15. Anonimowy says:

  kaaban, o 4 miesiące zjebałeś! weź ty powiedz, żeś tępak, co w kalendarz paczeć nie umie... bende tensknic ;(...

 16. rejczel says:

  szkoda byłam fanką receznji czaasami sie nie zgadzałam w 100% a czasami jakbys czytal w myslach! props dla Ciebie i trzymaj się człowieeku, rób swoje!!

 17. Anonimowy says:

  Chujowa decyzja, zastanów się, jesteś chyba jedynym szczerym do bolu recenzentem w tym kraju, jeśli nie połeć innych których znasz. Nie odchodz bo ta chujowa scena potrzebuje kopa na ryj którego ty bezprecedensowo dawales. Zastanów się raz jeszcze. Pzdr.

 18. Anonimowy says:

  Kaaban nie odchodź, tak jak wyżej jesteś jedynym sensownym recenzentem polskiego rapu, nie masz praktycznie konkurencji. Myślę, że potrzeba trochę rozwoju i uda Ci się w końcu zarabiać te 2 kafle z pisania. Jakiś czas temu pisałeś że będziesz wszystkie teksty pisać dla glamrapu, czemu zrezygnowałeś z tego pomysłu?

 19. Anonimowy says:

  Kaaban nie zostawiaj nas samych, kogo niby będziemy czytać? Nie ma mowy, że popkiller sie ogarnie, lizodupstwo i kolesiarstwo tam będzie zawsze. Poza tym nie ma praktycznie nikogo...

 20. Anonimowy says:

  NAPISZ JESZCZE RECENZJE PLYTY ROKU KARLE

 21. Anonimowy says:

  ZA DUŻO KURACHEN.ORGIE KABI I CZASAMI TWOJE PROWA TO TAKIE 2/10 I TO NA SIŁĘ.
  Jednym słowem SUL i RAK, zaparzam.

 22. Anonimowy says:

  Napisz jeszcze recenzje o PŁYCIE ROKU

 23. Anonimowy says:

  całą noc nie spałem bo smutno mi w chuj że nie piszesz już kabi:( twój blog czytałem każdą recenzję po parę razy, nie wiem co teraz ze sobą zrobię:((

 24. Anonimowy says:

  ok

 25. PAKOL says:

  RIP KABAN

 26. Anonimowy says:

  Szkoda, miło się czytało, mam nadzieję, że raz na jakiś czas coś wrzucisz, albo chociaż samą ocenę + 2 zdania. Pozdro Kaaban, RADIO PEZET 8/10.

 27. Anonimowy says:

  Bardzo smutna (serio) wiadomość na początek roku. Ktoś dla beki napisał, że kończy się era w polskim rapie, COŚ W TYM JEST BEZ KITU. Bo tak jak z Twoim pojawieniem się coś się zmieniło, tak teraz brak recenzji od Kabiego odczujemy bardzo dotkliwie. Bo co tak naprawdę teraz zostaje? Nigdy nie miałam w zwyczaju czytać recenzji na portalach, bo były zwyczajnie słabe, albo stronnicze, co z resztą wielokrotnie powtarzałeś #popkiller. Żadne z nich nie wiązały się z rzetelnością nie wspominając o obiektywizmie. A POLSKIM RAPEROM SIĘ TO PODOBAŁO. Twoje odejście też pewnie ich ucieszy, a kółko wzajemnej adoracji będzie przybierało na rozmiarach. Kurwa, Kabi, bardzo szkoda. Na Twoje recenzje się czekało, sprawdzało się wpisy na fanpejdżu. Czasem, żeby stwierdzić "no kurwa, a on znowu swoje", a przy tym czytać całość z zaciekawieniem, czy po prostu z ulgą odetchnąć, że w końcu TY JEDYNY PRAWDZIWY wypunktowałeś jakiegoś marnego grajka. Bo zawsze można było liczyć na to, że zjebiesz każdego łaka od góry do dołu, a my z czystym sumieniem nie musieliśmy odpalać tych nie wartych uwagi płyt, oszczędzając nasz czas, nerwy i uszy. BYŁEŚ GŁOSEM OGARNIĘTYCH SŁUCHACZY KABI, a w tych najlepszych recenzjach pisałeś wszystko to, co sami myśleliśmy. dobrze by było wypełnić tą lukę, aczkolwiek wątpię, że w rapowym światku pełnym klepania po plecach ktoś się na to odważy. Smutne wejście w 2014 rok jeśli chodzi o rap, DLATEGO CHOCIAŻ NIE USUWAJ FANPEJDŻA.

 28. Anonimowy says:

  PRAWICA ZDR - dobre Kabi, obiektywne 9/10

 29. Anonimowy says:

  ZAGRANIE MARKETINGOWE. Biber i pikej to samo zrobili ;/

 30. Anonimowy says:

  Cześć , szkoda tylko że nie napisałeś że MIELZKY zadzwonił do Ciebie raptem 3 razy po wódce, nigdy z pogróżkami, raz nawet powiedział żebyś wpadł na jego koncert i wpisał Cię na liste. Ale jeżeli to było KILKADZIESIĄT i teraz używasz tego w kategorii 'chciał mnie zabić ale jestem niezłym twardzielem i przetrwałem' to gratulacje.

 31. Anonimowy says:

  Wypierdalaj Mielon

 32. Anonimowy says:

  nara kabaan, nara

 33. pecinsky says:

  spoko, tekścik. cała ta polska hip hopowa szopka to żenada jak heavy metal na hawajach albo reagge w tybecie (swoją drogę polskie reagge (*) ). trzym się gościu i powodzenia. sam też się próbowałem w bojach pisarskim rapierem lecz po 4 felietonach doszedłem do podobnych wniosków.

 34. Anonimowy says:

  KAbi gej <3

 35. Anonimowy says:

  co do mielona to groził chyba wszystkim osobom które go cisnęły u Ciebie na fb w komentarzach pod twoją wrzutką, beka z grubasa :D

 36. Wracaj no popek kurwa czeka

  http://wswiecienerda.blogspot.com/

 37. Anonimowy says:

  i dobrze

 38. Anonimowy says:

  Kaaban ty mentalny gimbie nie powinieneś nawet zaczynac recenzować czegokolwiek. Kilka powodów za i przeciw odjeściu.
  ZA:
  1. Jesteś nieobiektywny.
  a) uwielbiasz Mesa (to aż razi w oczy, zbyt często to podkreślasz, można zauważyć tą tendencję również na twoim profilu na last.fm);
  b) Radio Pezet 8/10 (płyta zrobiona typowo dla gimbów - Pezet zauważył zainteresowanie gimbazy dubstepem, nawinął wg Ciebie podobnie ale inaczej, a gdyby był to ktokolwiek inny, zostałby zmieszany z błotem o to, że nawija to samo);
  c) ewidentnie hejtujesz A. Ostrowskiego (patrz http://rateyourmusic.com/~kaaban) - wiem, że chcesz ocalić polską rapgrę ale nikomu nie wmówisz, że każda płyta O.S.T.R'a jest chujowa (na fb pisałeś, że ciągle wciska gimbazie to samo - a Pezet to nie?)
  2. Nicki Minaj i Skrillex na rateyourmusic.com oceniłeś na maxa (bez komentarza).
  3. Jesteś hipokrytą (recenzując DR3 zmieszałeś Piha z błotem i napisałeś, że wszystkie dowody mógłbyś ocenić tak samo ale na reteyourmusic DR1 i 2 oceniłeś bodajże na 4,5/5).
  PRZECIW
  1. Jest beka z ciebie - tępiesz lewaków w rapie i nie tylko :D

 39. Anonimowy says:

  A poza tym to polecam się przewietrzyć zamiast ratować świat przed lewakami i polskiego rapu przed chujnią, bo to i tak na scenie nic nie zmieni i w polityce też. Wszyscy wiedzą, że światem rządzi hajs i ty tego nie zmienisz. Czasem warto wyluzować nie podchodzić do wszystkiego spiętym. A jeszcze jedno, nie spinaj się ale jesteś tylko ofiarą internetu.

 40. Anonimowy says:

  Jakby kogoś oprócz polskiego rapu interesował ten z za oceanu, zapraszam https://www.facebook.com/pages/Urban-News-24/282666095218448

 41. Anonimowy says:

  MIAŁEŚ SPORO RACJI W SWOICH NIEKTÓRYCH OCENACH (WG MNIE), ALE I TAK TWOJE RECKI TO "DOLNE DNO" - WSZYSTKIE BRZMIAŁY TAK JAKBY NAPISAŁ JE SPIĘTY GIMBUS, KTÓRY NA SIŁĘ CHCE OCALIĆ RAPGRĘ. ZGADZAM SIĘ, ŻE W POLSKIM RAPIE DOMINUJE CHUJNIA, I ŻE POPKILLER TO KOLESIOSTWO ALE TEKST, ŻE HEJTERZY TO W WIĘKSZOŚCI INTELIGENTNI LUDZIE MNIE ROZJEBAŁ (PODOBNO ZNASZ ŚRODOWISKO HEJTERSKIE). KURWA KAABI SORRY ALE JEŚLI MASZ NA MYŚLI TYCH IDIOTÓW ZE ŚLIZGU TO NIE MA SIĘ CZYM CHWALIĆ. PRAWDA JEST TAK, ŻE TWOJE RECENZJE SĄ CHUJOWE. RADIO KAABAN OBIEKTYWNIE 2/10. PISZE Z CAPSEM, ŻEBYŚ ZAUWAŻYŁ. NARA

 42. Anonimowy says:

  Kaaban napisz chociaż ostatnia recenzję nowej płyty twojego ulubionego skrzypka ;]

 43. Anonimowy says:

  elek z slg tu był

 44. Anonimowy says:

  wpisujcie miasta [*]

  KOSZALIN

 45. Anonimowy says:

  Ej a to nie jest nowy blog kabaana?
  http://x.berith.pl/kabiblog

 46. Anonimowy says:

  KABI WRÓĆ

 47. Anonimowy says:

  [*]
  Wrocław

 48. Anonimowy says:

  Jestem tu(*)

 49. Anonimowy says:

  RADIO KAABAN 8/10

 50. Anonimowy says:

  NADAL TĘSKNIĘ

 51. Anonimowy says:

  kaaban wróć

 52. Anonimowy says:

  CZY TO PRAWDA Z WANDĄ????

 53. Anonimowy says:

  NA KONIEC ROKU MA BYĆ PODSUMOWANIE. PAMIĘTAJ. KAABAN WIEM, ŻE TO CZYTASZ!

 54. Anonimowy says:

  NIE UDAWAJ KARLE, ŻE MASZ PRYWATNE ŻYCIE, DAWAJ NOWE RECKI I PRZYWRÓĆ PROFIL NA FB. W PRZECIWNYM WYPADKU SKOŃCZYSZ JAK LEPER.

 55. Anonimowy says:

  kabi kiedy śmieciu zrozumiesz, że NALEŻYSZ KURWA DO NAS i to my decydujemy o Twojej przyszłości, jeszcze tego nie widzisz? istniejesz tylko KURWA DZIĘKI NAM, MY Cię stworzyliśmy a TY masz nas kurwa słuchać, rozumiesz? nie jesteś niezalżny, kurwa zrozum to kurwa jestes na naszym sznureczku i decydujemy kurwa kiedy możesz popłynąć a kiedy nie, DO KURWY NĘDZY LEWACKI BĘKARCIE PRZEKLINAM CIE NA TWOICH CZERWONYCH PRZODKÓW ZRODZONYŚ Z LENINA CZERWONEGO MISTRZA JESTEŚ NASZĄ KUREWSKĄ MARIONETKĄ, POCIĄGNIEMY ZA SZNUREK A TY ZROBISZ WSZYSTKO

 56. Anonimowy says:

  Kaaabi, wierzę!

 57. Anonimowy says:

  kaban jak BRD!

 58. Anonimowy says:

  Czekam na podsumowanie :)

 59. Anonimowy says:

  Siema Kabi wracaj stary, napisz chociaż jak się układa bo tutaj chujowo :), KNDI !

 60. Anonimowy says:

  KABI KURWA DAWAJ NAPIERDALAJ BLOGASA DALEJ

 61. Anonimowy says:

  GDZIE PODSUMOWANIE 2014, KARLE??? PRZYGOTUJ SIĘ NA DZIEŃ SZNURA

 62. Anonimowy says:

  DAMIAN "KAABAN" WASILCZYK - DLA CIEBIE TYLKO JEBANA LEWACKA KURWA, DLA MNIE ZDRAJCA NARODU

 63. I dalej niy ma tukej tego Kabana?

 64. Anonimowy says:

  KAABAN NO JUŻ NIE WYGŁUPIAJ SIĘ MY TYLKO ŻARTOWALIŚMY Z TYM LEWACKIM KARŁEM

 65. Anonimowy says:

  KABI DAJ JAKIŚ ZNAK ŻYCIA JUŻ 2k16

 66. Anonimowy says:

  KAABAN, DO CHOLERY.
  Pierdolę komentarze typu "Lewaku" itd.
  Moim zdaniem byłeś (jesteś) rzetelnym recenzentem i cyklicznie wszystko sprawdzałem.
  CZYTAM TERAZ WSZYSTKO OD NOWA i kurwa mać... Wszystkie Twoje tezy typu "KęKę stać na więcej" SIĘ SPRAWDZIŁY.
  WRACAJ, PANIE DAMIANIE.

 67. Unknown says:

  KABAN CZERWONY KARLE PRZEKLINAM CIĘ ALE DAJ ZNAK ŻYCIA I ZRECENZUJ PŁYTE SITKA ZRÓWNAJ ŁAKA Z ZIEMIĄ BO JUZ DOŚĆ MAM GO NA SWOJEJ TABLICY FEJSBUKOWEJ, JEBAĆ

 68. Anonimowy says:

  CAŁY CZAS CZEKAM KABI

 69. Anonimowy says:

  EH KAABAN BEZ ODBIORU

 70. Anonimowy says:

  Ej, ale tak z zajawki mógłbyś przynajmniej raz na miesiąc/kwartał/rok wrzucić coś gdzieś od siebie, sporo ludzi czeka.

 71. Anonimowy says:

  Czekanko na powrót Kabiego jak na BRD na wigilię

 72. Anonimowy says:

  WRACAJ KURWAAA

 73. Anonimowy says:

  NO KURWA KAABAN, KIEDY TEN POWRÓT?

Leave a Reply

Kategorie